București
marți, 2 iulie 2024

Germania s-a calificat în sferturi

Publicat pe

Selecţionata Germaniei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal – EURO 2024, pe care îl găzduieşte, după ce a învins echipa Danemarcei cu scorul de 2-0 (0-0), sâmbătă seara, pe BVB Stadion din Dortmund.

Germania s-a calificat meritat în sferturile de finală, prin golurile marcate de Kai Havertz (53 – penalty), Jamal Musiala (68).

Nationalmannschaft pune capăt unei serii negre de eliminări premature la turneele finale, după faza grupelor la Cupele Mondiale din 2018 şi 2022 sau în optimi la EURO 2020.

Echipa antrenată de Julian Nagelsmann a dominat jocul de la un capăt la altul şi putea câştiga şi mai clar, însă a ratat destul de mult.

Germanii au avut un forcing în primele 20 de minute, însă nu au reuşit să înscrie. Schlotterbeck a trimis mingea în poartă încă din min. 4, la un corner executat de Kroos, dar golul a fost anulat, pentru un paravan făcut de Kimmich.