27.1 C
București
marți, 2 iulie 2024

Germania, a doua națională calificată în sferturile EURO 2024, după o partidă plină de dramatism cu Danemarca

Publicat pe

Germania s-a impus cu 2-0 în optimea de finală cu Danemarca, sâmbătă seară, la Dortmund, și a devenit a doua națională calificată în sferturile EURO 2024.

Germania, calificată în sferturi după un 2-0 cu Danemarca

Germania era să deschidă scorul încă din minutul 4, când Schlotterbeck s-a demarcat excelent la un corner și a trimis mingea cu capul în poarta apărată de Peter Schmeichel, însă reușita a fost anulată pentru un fault făcut de Kimmich, cu ajutorul arbitrajului video.

În minutul 35, partida a fost întreruptă din cauza condițiilor meteo și a fost reluată abia după aproximativ 25 de minute.

Două goluri valabile și două anulate în a doua repriză

Danemarca a început bine repriza a doua și era să dea lovitura în minutul 48, dar golul lui Andersen a fost anulat pentru offside. După doar cinci minute, Germania a deschis scorul printr-un penalty bătut perfect de Havertz. „Panzerele” au mai punctat o dată, prin Musiala, în…