23.9 C
București
marți, 2 iulie 2024

Euro 2024: Germania este a doua echipă calificată în sferturile de finală Euro 2024, după ce a învins Danemarca cu 2-0 / Programul meciurilor de duminică

Publicat pe

Germania a câștigat duelul cu Danemarca de pe Signal Iduna Park din Dortmund cu scorul de 2-0. Meciul le-a avut pe toate: întrerupere, goluri anulate și situații de tip roller coaster. În final, țara gazdă a fost echipa care a mers mai departe în fazele eliminatorii.

Meciul a început bine pentru nemți, care au marcat prin Nico Schlotterbeck în urma unui corner, dar bucuria nu a durat mult deoarece VAR-ul a intervenit și a anulat reușita. După această întâmplare, au urmat atacuri în serie ale germanilor, care s-au transformat doar în ratări. Printre acestea se numără șutul lui Joshua Kimmich de la mare distanță și voleul lui Kai Havertz. Nici danezii nu s-au lăsat mai prejos, având ocazii create de Christian Eriksen și Joakim Maehle.

Golurile n-au venit, în schimb a venit ploaia, forțându-l pe arbitrul Michael Oliver să întrerupă partida în minutul 35. După o pauză de 30 de minute, meciul a fost reluat în același stil, cu ocazii de…